Development Squad News

Mon 17th Nov Paul Fitzgerald

Development Squad News

U-14/U-15 Mobility/Stability/Running Technique Workshop

Venue : Wallslough Sports Arena ,

Bennettsbridge Road

Date : Saturday 22nd  November 2014

What to wear/bring : Come Togged out with Runners and a bottle of water

U-14’s

Group 1     9.00am – 10.30am (28 Players)

James O Dwyer (James Stephens)

Liam Stynes (Dicksboro) 

Eric Kearney (James Stephens),

Fergus Byrne (James Stephens) 

Mikey Butler (O’Loughlins),

Luke Hogan (O’Loughlins)

Eoghan Moylan (Dicksboro),

Mark Nolan (Dicksboro) 

Jamie Malone (O’Loughlins)

Adam Morrissey (James Stephens)

Liam Brennan Smith (Dicksboro),

Adam Morrissey (James Stephens)

Alex Hatt (Rower Inistiogue) 

Sean Brennan (Mooncoin) 

Cathal Holland (Erins Own), 

James Brennan (Erin’s Own),

Conor McMahon (Erins Own),

Declan Buggy (Erins Own),

Conor Heary (O Loughlins)

Killian Egan (Graigue Ballycallan) 

Aaron Brennan (Graigue Ballycallan),

Gary O Sullivan (Lisdowney)

David O’Carroll (Lisdowney)

Liam Grant (Emeralds)

Mark Kehoe  (Slieverue)

Ciaran Coclough (St. Lachtains)

Padraigh Donnelly (St. Lachtains)

GROUP 2  10.30am – 12.00pm (34 Players)

Josh Doheny (John Lockes)

Evan Doyle (John Lockes),

Conor Drennan (Galmoy) 

Paddy Doyle (Galmoy),

Martin O Neill (Mooncoin)

Conor Murphy (Bennetsbridge)

Robbie McCauley (Dunnamaggin),

Ian Walsh (Dunamaggin)

Adam Fitzpatrick (Dunnamaggin),

Darragh O Keefe (Dunnamaggin),

Conor Hoban (Dunnammaggin)

Eoin Cody (Ballyhale Shamrocks)

Dean Mason, (Ballyhale Shamrocks),

Dylan Carey (Young Irelands)

Michael Walsh (Young Irelands)

Padraigh O’Neill (Young Irelands)

Liam Fennelly ( James Stephens)

Tom Kennedy ( James Stephens)

Declan Duggan ( Piltown)

Eoin Cahill  (Conahy Shamrocks)

Thomas Rice (Conahy Shamrocks)

Cian Harding (Conahy Shamrocks)

Dylan Morrissey (Tullogher Rosbercon)

Frank Murphy (Tullogher Rosbercon)

Jason Phelan (St Patricks)

Tom Sheridan (Kilmacow)

Stephen Donnelly (Thomastown),

Ned Kirwan (Thomastown),

Darragh Galway (Thomastown),

Colm Whelan (Thomastown)

James Phelan (Lisdowney), 

Diarmuid Phelan (Danesfort)

Darragh O’Neill (Danesfort)

U-15 Panel

GROUP 3  12.00pm -1.30pm (38 Players)

Owen O’Rourke (Erin’s Own)

Ross Connolly (Erin’s Own)

James Bergin (Clara)

Luke Murphy (James Stephens)

Sam Hickey (James Stephens)

Cíaran Hogan (Graigueballycallan)

Niall Carroll (Fenians)

Ronan Buckley (O’Loughlin Gaels)

Jack Kelly (Barrow Rangers)

Michael Doyle (Barrow Rangers)

John Dowd (Erin’s Own)

Conor Grace (Galmoy)

Oisin Phelan (Galmoy)

Ross Whelan (James Stephens)

Robert Butler (James Stephens)

Ciaran Brennan (St Martins)

Niall Brennan (Lisdowney)

Cian Dawson (St Lachtains)

Sean Rafter (St Lachtains)

Ger Troy (Emeralds)

Jack Byrne-Doyle (Mullinavat)

Jordan Molloy (O’Loughlin Gaels)

Thomas Dunne (Glenmore)

Ryan Scanlon (James Stephens) 

Ryan Croke (Mooncoin) 

Ted Drea (Young Irelands)

Richard Hennessy (Glenmore)

Jack Cullen (Thomastown)

Darragh Walsh (Piltown)

Patrick Hearne (Ballyhale Shamrocks)

Adrian Mullen (Ballyhale Shamrocks)

Martin Davis (Ballyhale Shamrocks)

Rob Dunne (Young Irelands)

Jim Ryan (Rower-Inistioge)

David Costello (Kilmacow)

Owen Walll ( O’Loughlins)

 

Group 4 -1.30pm – 3.00pm (18 players)

Conor Murphy (John Lockes)

James Aylward (Glenmore)

Gavin Grant (Slieverue)

Luke Fitzpatrick (Dunamaggin)

Rory Lodge (Dunamaggin)

Oisin O’Dwyer (Kilmacow)

Thomas O’Connor (Tullogher-Rosbercon)

Brian Staunton (Thomastown)

Stephen Wemyss (Thomastown)

Daithi Barron (Thomastown)

Sam O’Dwyer (Bennetsbridge)

Conor O’Keeffe (Danesfort),

Padraig Mullen (Danesfort),

Conor Flynn (Graigue Ballycallan)

Sean Ryan (Graigue Ballycallan)

Tommy Ronan (Graigue Ballycallan)

Jesse Roberts (Graigue Ballycallan)

Related News

View All

Main Partner