Development Squad News

Tue 14th Jun Paul Fitzgerald

Development Squad News

 

Development Squads Tuesday 14th June

Under 14 Football training in MW Hire Training Centre Dunmore at 6.30p.m.All interested players to attend.

Wednesday 15th June

Under 14 Hurling Squads North, South and Central at Pairc Stiophan,KellsRoad 6.30p.m.         All squad members to attend 6.00p.m.

                                                                                                                                                                             Feile na nGael 2016 Friday 17th June

Div 1 Group D

Dicksboro v Roscrea  4.00p.m. Venue– Roscrea

Dicksboro v Naas 6.15p.m.  Venue—Nenagh

Div 3 Group B

Piltown v Cahir 4.30p.m. Venue—Dundrum

Piltown v Ballinkillen 5.30p.m. Venue—Dundrum

Div 7 Group A

Graiguenamanagh v Cois Bhride  4.30p.m. Venue—Tallow

Graiguenamanagh v Raheny 5.30p.m. Venue–Tallow

Sat 18th June

Dicksboro v Nenagh Eire Og  10.30a.m. Venue—Nenagh

Piltown v Knockavilla/Donaskeigh/Kickhams  10.30a.m.Venue– Dundrum

Graiguenamanagh v Lemybrien/Kilrossanty 10.30a.m. Venue—Kilrossanty

            

 

                        

 

 

                     Regional Feile na nGael Tournaments

                                      Kilkenny Regional Feile

Venue—Clara  Group A

11.30a.m. Bennetsbridge v Clarecastle

12.30p.m. Bennetsbridge v Maynooth

1.30p.m. Bennetsbridge v Borris in Ossary/Kilcotton

Venue—Thomastown Group B

10.30a.m. St Martins v Glynn-Barntown

11.30a.m. St Martins v Mallow

12.30p.m.St Martins v Chraobh Chiaran

3.30p.m.  Final Winner Group A v Winner Group B    Venue– Clara

                               

Limerick Regional Feile      

Venue St Patricks(Limerick City)

Group B

11.30a.m. Jas Stephens v St Colmans,Cork

12.30p.m. Jas Stephens v Castlepollard

1.30p.m. Jas Stephens v Castleknock

3.30p.m. Final Winner Group A v Winner group B    Venue—St Patricks

                                

 

 Galway Regional Feile

Venue Pearse  Stadium and the Prarie(Beside Stadium)

Group A

11.00A.M. Graigue-Ballycallan v St Finbarrs  (Prarie)

11.50 a.m. Graigue-Ballycallan v Kilmacud Crokes (Pearse Stadium)

12.40p.m.  Graigue-Ballycallan v Loughrea (The Prarie)

Final Group A Winners v Group B Winners Pearse Stadium 3.00p.m.

 

 

 

 

 

Celtic Challenge Cup Finals Nowlan Park Sat 19th June

                 Corn Jerome O’Leary

10.00a.m. Waterford City v Laois

               Corn Michael Feery

11.40a.m. Westmeath v Wicklow

                 Corn WilliamRobinson

1.20p.m. Dublin Plunkett v North Wexford 

                  Corn John Scott

3.00p.m. Kerry v South Wexford

                Corn Michael Hogan

4.40p.m. Kilkenny South v Offaly

 

 

Regional Feile Portlaoise Sat 19thVenue Portlaoise GAA Grounds11.30a.m. Young Irelands v Salthill/Knocknacarra 12.30p.m. Young Irelands v Naomh Eanna 1.30p.m. Young Irelands v Rathdowney /ErrillWinner Group A v Winner Group B 3.30P.M. in PortlaoisE GAA Grounds Feile na nGaelFriday17th JuneDiv 9Cloneen/Railyard v Roscrea B   5.30p.m. Venue–Moyne TempletuohyCloneen/Railyard v Caiseal Gaels  6.30p.m.Venue— Moyne TempletuohySat 18th JuneCloneen/Railyard v Naomh Moinne   10.30a.m. Venue–Cloneen

 

Related News

View All

Main Partner