Development Squad News

Mon 22nd Aug Paul Fitzgerald

Development Squad News

 

               Hurling Festival Weekend Sat 27th August 2016

 

Tony Forristal U-14 Tournament [Waterford]

 

Div 1 Venue—St  Saviours  GAA Ballybeg

 

10.00 a.m. Kilkenny v Offaly        12.30p.m. Kilkenny v Tipperary

 

Semi Final 3.50p.m.       Final 6.45p.m.

 

Sonny Walsh U-14 Tournament[Waterford]

 

Div 2 Venue- De La Salle GAA Gracediu

 

10.50a.m. Kilkenny v Waterford     2.10p.m. Kilkenny v Tipperary

 

Semi Final 3.40p.m.        Final 5.40p.m.

 

 

 

Michael Foley U-15 Tournament [Wexford]

 

Venue- Marshalstown,Wexford

 

10.30a.m. Group 3 . Kilkenny North v Laois     Group 4  Kilkenny South v Kildare

 

 11.30a.m. Group 3 Kilkenny North v Offaly      Group 4 Kilkenny South v Westmeath

 

Semi Final 2.30p.m.          Final 4.15p.m.

 

 

 

Arrabawn  Cup U-16 Tournament [Tipperary]

 

Div 1 Venue- Dolla Silvermines GAA Club

 

 10.30a.m. Kilkenny v Limerick    12.00a.m. Kilkenny v Waterford     1.30p.m. Kilkenny v Wexford

 

Div 2  John Doyle Cup  Venue-  Portroe GAA Club

 

10.30a.m. Kilkenny v Tipperary    12.00a.m. Kilkenny v Kildare

 

3.15 – Semi-Final – Portroe or Burgess

 

5pm Final – Nenagh

 

 

 

Eugene Carey U-17 Tournament[Cork]

 

Venue- Mallow 12.00a.m. Kilkenny v Wexford       1.30p.m. Kilkenny v Limerick

 

Semi Final 2.45p.m.     Final 4.00p.m.

 

Travel Times for Squads Sat 27th August

U-14 A  Woodies Carpark 8.00a.m. Rising Sun Millinavat 8.15a.m.

U-14B  Woodies Carpark 8.30a.m.  Rising Sun Mullinavat 8.45a.m.

 

U-15 North St Kierans College 8.30a.m.

U-15 South Bennetsbridge 7.45a.m. Thomastown Ollie Walsh Statue 7.50a.m Ballyhale 8.05a.m. Rising Sun Mullinavat 8.15a.m.

 

U-16 A and B Squads Woodies Carpark 7.30a.m

 

U-17 Squad Woodies Carpark 9.00a.m. Freshford 9.15a.m.

 

 

Kilkenny Under-14A squad for Tony Forristal Tournament in Waterford on Saturday.

The squad will be based at The St. Saviours pitch in Ballybeg and in the group stages will play Offaly (10am) and Tipperary (12:30pm)

Edmund Fitzpatrick (Ballyhale Shamrocks), Kieran O’Neill (Barrow Rangers), Andy Hickey (Dunnamaggin), Liam Moore, Pádraic Moylan (Dicksboro), Dean Bray, Kevin Holland, Jamie Maher (Erins Own), Conor Morrissey, Ian Byrne (Glenmore), Pierce Blanchfield (Graignamanagh), Eoin Delahunty, Oísin Egan (Graigue Ballycallan), Jamie O’Keeffe (James Stephens), Aidan Tallis (Lisdowney), Luke Byrne Doyle (Mullinavat), Adam Byrne (Danesfort), Vincent O’Grady (O’Loughlin Gaels), Sean O’Neill (Piltown), William Halpin (Slieverue), Ger Prentice (Thomastown), Brendan Walsh (Tullaroan), Colman O’Sullivan (Tullogher Rosbercon), Padraig Foley (Windgap).

Management Team: Seamus Norris (Piltown), John Buggy (Erins Own),Murt Flynn (Tullogher Rosbercon), Simon Walton (Dicksboro)

 

Under 14 Sonny Walsh Panel 
1 Alan Rafter St Lactains 
2 Lee Holden Erins Own 
3 Peter Connellan Thomastown 
4 Ciaran Rice Conahy Shamrocks 
5 Colm O Hara Dicksboro 
6 Tristan Roche St Martins 
7 Tomas Leahy Danesfort 
8 Peter McDonald Thomastown 
9 Liam Treacy Thomastown 
10 Killian Griffin Glenmore 
11 John Paul Gamble Conahy Shamrocks 
12 Eoin Crowley Carrickshock 
13 Brian McDonald Danesfort 
14 Daryl Maye Piltown 
15 Jack Doyle Windgap 
16 Eoin O Brien Windgap 
17 Aaron Murphy Dicksboro 
18 Paddy Brennan Young Irelands 
19 Kieran Walsh St Patricks 
20 Jack Hickey St Lachtains 
21 Sean Ruth James Stephens 
22 Michael O Brien James Stephens 
23 Michael Clifford Dicksboro 
24 Senan Doyle Black and Whites 

Coaches:  James Dowling St Patricks; Tommy Brennan Erins Own; Jim Neary Dicksboro; Lar McEvoy St Patricks 

  Under 15 Panel for Michael Foley Tournament 1. Philly Drennan (Barrow Rangers)2. Christopher Korff (Erin’s Own)3. Dan Coogan (Erin’s Own)4. Mick Kelly ( St Patrick’s)5. Cillian Rudkins (Barrow Rangers)6. Jamie Young (O’Loughlin Gaels)7. Shane Staunton (Clara)8. Jack Hickey (Emeralds)9. Jack Morrissey (St Patrick’s)10. Jordyn Muldowney (Fenians)11. Jack Buggy (Erin’s Own)12. Thomas Dunne (Tullaroan)13. Conor Clarke (Erin’s Own)14. Conor Kelly (O’Loughlin Gaels)15. Cathal O’Leary (St Lacthains)16. Stephen Keoghan (Graigue Ballycallan)17. Jason Butler (James Stephens)18. David Fogarty (O’Loughlin Gaels)19. Cian Kenny (James Stephens)20. Daragh Maher (St Lachtains)21. Lee McCann (Lisdowney)22. Aodh O’Connor (James Stephens)23. Eoin Guilfoyle (James Stephens)24. Sean Bourke (Emeralds) U15 south panel for the Michael Foley tournament in Wexford on Saturday, August 27th:
Jason Brennan ( Young Irelands), Aaron Kinsella(Piltown), Tim Corkery (Bennettsbridge), Jack Elliott (Glenmore), Brian O’Meara (Kilmacow), Sean Cosgrave(Graignamanagh), Michael Walsh(Mullinavat), Jamie Harkin(Bennettsbridge), Troy Walsh(danesfort), Tom Costello(Kilmacow), Harry Walsh(Dunnamaggin), Edward Prendergast(Rower Inistioge), Ciaran Mullen(Danesfort), Dylan Crehan(Dunnamaggin), Killian Hogan(Mooncoin), Jack Holden(Thomastown), Alex Moore(Dunnamaggin), Jason Byrne(Graignamanagh), Padraig Dempsey(Mullinavat), George Murphy(Rower Inistioge), Luke McNamara(Carrickshock), Ciaran Brennan(Bennettsbridge), Stephen Barron(Ballyhale), Cian Kennedy(Graignamanagh)

 

Under 16 Squads

U 16 A Hurling Squad training in St. Kieran’s College Tue 23 Aug on pitch at 6pm.

U 16 B Hurling Squad V U 15 North Hurling Squad in St. Kierans Tue 23 Aug. Meet there at 5.45pm.

U 16 A & B Hurling Squads training Thur 25 Aug on pitch at 6pm.

Arrabawn Tournament Sat 27th Aug

Sat 27th Aug Players please meet in Woodies Car Park at 7.30am sharp.

 

Kilkenny U 16 A Squad Hurling Panel for Tipperary Tournament 27TH August 2016.                                                                          

1.       Dean Mason                               Ballyhale Shamrocks                                                      

2.       Conor Murphy                           Bennettsbridge

3.       James Phelan                             Lisdowney

4.       James Dwyer                             James Stephens

5.       Mark Nolan                                 Dicksboro

6.       Diarmuid Phelan                       Danesfort

7.       James Brennan                         Erin’s Own

8.       Eoghan Moylan                         Dicksboro

9.       Daire Maher                               Dicksboro

10.   Padraig O Neill                           Young Ireland

11.   Darragh Hartley                         Glenmore

12.   Killian Egan                                  Graigballycallan

13.   Conor Drennan                         Galmoy

14.   Liam Grant                                  Emeralds

15.   Justin Cahill                                 Dicksboro

16.   Eoin Cody                                    Shamrocks Ballyhale

17.   Gary O Sullivan                          Lisdowney

18.   Adam Morrissey                       James Stephens

19.   Jason Phelan                              St. Patrick’s

20.   Liam Brennan Smith                                Dicksboro

21.   Dan Comerford                         St. Martin’s

22.   Eric Kearney                               James Stephens

23.   Mikey Butler                              O Loughlin Gaels

24.   Dacel Fwamba                  (O’Loughlin Gaels)

25. Conor Heary                   ( O’ Loughlin Gaels)

 Contact: Pat Tynan 087 2651745

 Kilkenny U16 B Hurling Squad Panel for Tipperary Tournament 27th August, 2016.

1.    Sean Manogue                   (James Stephens)   

2.    Mark Keogh                        (Slieverue)                  

3.    Conor Hoban                       (Dunamaggin)         

4.    Ned Kirwan                          (Thomastown)

5.    Oisín Murphy                      (O’Loughlin Gaels)   

6.    Fergus Byrne                     (James Stephens)     

7.    Josh Doheny                      (John Lockes)           

8.    Liam Stynes                          (Dicksboro)               

9.    Robert Doheny                   (St. Patricks)              

 10. Paddy Brennan                    (St. Patricks)             

 11. Daire O’Neill                       (Danesfort)                 

 12. Jack Brennan                     (Young Irelands)

 13. Aaron Brennan                  (Graigueballycallan) 

 14. Ian Walsh                           (Dunamaggin)

 15. Darragh O’Keeffe             (Dunamaggin)            

 6. Dylan Carey                        (Young Irelands)      

 17. Danny Coyne                     (Bennetsbridge)

 18. Oran Brophy                      (Piltown)                      

 19. Cian Kinsella                      (Piltown)                   

 20. Declan Duggan                   (Piltown)                   

 21. Shane Maher                     (Thomastown)

 22. Stephen Donnelly              (Thomastown)          

 23. Declan Buggy                    (Erin’s Own) 

24.  Evan Doyle                         (John Lockes)              

 Contact: Tom Hogan 086 8831471

 

 

 

U17 Panel for Eugene Carey Tournament
     
1 Ciarian Brennan St. Martins
2 Michael Carey Young Irelands
3 Robert Dunne Young Irelands
4 Jack Cullen  Thomastown
5 Darragh Walsh Piltown
6 Conor Flynn Graigue Ballycallan
7 John Dowd Erins Own
8 Luke Murphy James Stephens
9 Adam Tallis Tullaroan
10 Niall Carroll Fenians
11 Tommy Ronan Graigue Ballycallan
12 Ted Drea Young Irelands
13 Daithi Barron Thomastown
14 Ethan Phelan Glenmore
15 Oisin Phelan Galmoy
16 James Bergin Clara
17 Richie Hennessy Glenmore
18 Sean Ryan Graigue Ballycallan
19 Ross Connolly Erins Own
20 Sean Boyd Dicksboro
21 Niall Brennan Lisdowney
22 Jesse Roberts Graigue Ballycallan
23 Jim Ryan Rower Inistoige
24 Evan Shefflin  Ballyhale 

 

 

Related News

View All

Main Partner